Moc jest w Brdzie - XXIII Wielka Wioślarska o Puchar Brdy

Sławomir Kabat
- To była najlepsza Wielka Wioślarska w historii - mówił Zygfryd Żurawski, prezes LOTTO-Bydgostia. Na święcie bydgoskich wodniaków ścigały się m.in. wioślarskie ósemki, kajakarze w sprintach, a w smoczych łodziach policja i wojska NATO.

W sobotę odbyła się 23. Wielka Wioślarska o Puchar Brdy. Miasto i organizatorzy wyciągnęli wnioski z poprzednich imprez i wprowadzili wiele zmian, które skróciły program regaty z siedmiu do czterech godzin, a jednocześnie dodano ciekawe biegi ósemek kobiet i weteranów, a na smoczych łodziach ścigały się osady Komendy Wojewódzkiej Policji i reprezentacja Centrum Szkolenia Sił Polączonych NATO. Dotychczasowego organizatora AZS UKW zastąpiło porozumienie „Bydgoskie Wioślarstwo” złożone z czterech bydgoskich klubów i miasta.

Dla kibiców przygotowano więcej ławeczek, wzmocniono strefę gastronomiczną, co na dłużej przyciągnęło także tych, którzy sporty wodne oglądają tylko w telewizji.

Główną atrakcją zawodów są wyścigi ósemek. W tym roku na starcie stanęło ich aż 30 (270 zawodników). Biegi główne odbywały się tradycyjnie na dystansie 8,5 km z Łęgnowa na Rybi Rynek, a pozostałe na 2 km. W wyścigu ósemek seniorów mistrz Polski LOTTO-Bydgostia (28.57,13 min) pokonała w lokalnych derbach wicemistrza AZS Toruń (16 sek straty), a w wyścigu juniorów reprezentacja Bydgoszczy (połączona załoga LOTTO-Bydgostii i BTW) - 31.42,32 zwyciężyła mistrzów Polski PTW Płock (1.42 min straty).

Wyniki wyścigów otwartych - seniorzy: 1. Litwa - 6.57,44 min, 2. Rudergesellschaft Germania Frankfurt am Mein - 7.08,31, 3. Reprezentacja Bydgoszczy - 7.20,76.
Juniorzy: 1. Litwa - 7.37,37, 2. Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie - Wisła Grudziądz - 7.49,02, 3. AZS UMK Energa Toruń - 8.01,06.

Wyścig akademicki: 1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - 6.52,40, 2. AZS Szczecin - 7.44,70, 3. Akademia Morska Szczecin - 8.32,80.
W biegu angielskich uniwersytetów Cambridge z przewagą półtorej długości łodzi pokonało Oxford.

Na sprinterskich dystansach w kajakarskich mikstach ścigali się najbardziej utytułowani bydgoscy i polscy kajakarze. Triumfowali podopieczni Wiesława Rakowskiego, Beata Mikołajczyk i Dawid Putto (UKS Kopernik). Niezwykle emocjonujące były również wyścigi smoczych łodzi. Dwukrotnie policjanci pokonali żołnierzy wojsk NATO.

Zobacz galerię: Wielka Wioślarska