Nerwy w końcówce, ale Astoria wreszcie zwycięska

Maciej Pieszczyński, Tadeusz Ndolski
18-letni bydgoski środkowy rozegrał dobry mecz przeciwko Rosie II Radom. Mateusz Fatz zdobył 13 pkt i mial 8 zbiórek. Tomasz Czachorowski
Astoria Bydgoszcz po dwóch porażkach z rzędu wygrała pierwszy mecz w tym sezonie. Podopieczni Przemysława Gierszewskiego pokonali w „Artego Arenie” rezerwy Rosy Radom 72:71.

Dla „Asty” to spotkanie (w ramach 3. kolejki I ligi) było pierwszym oficjalnym meczem w „Artego Arenie”.

Bydgoszczanie od pierwszych minut starali się narzucić rywalowi swoją grę i ta sztuka w początkowych fragmentach spotkania się udawała. Rosa II miała spory problem ze sforsowaniem dobrej obrony bydgoszczan. Wystarczy powiedzieć, że po niespełna ośmiu minutach gry nasz zespół prowadził różnicą aż szesnastu punktów (23:7). Końcówka pierwszej kwarty należała jednak do przyjezdnych, którzy po serii 10-0 zmniejszyli przewagę bydgoszczan i było 23:17.

Dwie kolejne kwarty również toczyły się pod dyktando Astorii. Rosa II fragmentami zmniejszała straty, jednak gospodarze natychmiast kontratakowali. To sprawiło, że przed ostatnią kwartą podopieczni Przemysława Gierszewskiego prowadzili już różnicą piętnastu „oczek” i zanosiło się na łatwe zwycięstwo miejscowych.
W ostatniej kwarcie było jednak nerwowo. Najpierw po trójkach Marcina Dymały i Karola Kutty „Asta” prowadziła aż 65:48, jednak chwilę później nastąpiła koncertowa gra rywali. Rosa II konsekwentnie odrabiała straty, a na niespełna dwie minuty przed końcem było tylko 70:69. W końcówce z linii rzutów wolnych nie mylili się zarówno Tomasz Prostak, jak i Łukasz Bonarek i było 72:71. Goście nie potrafili jednak wyprowadzić decydującej akcji, a rzut Łukasza Schenka z połowy boiska nie znalazł drogi do kosza.

- Nie mogę mieć pretensji do naszej gry w obronie - powiedział po spotkaniu trener „Asty”, Przemysław Gierszewski. - Potrafiliśmy zatrzymać rywali na poziomie 70 punktów, chociaż jakbyśmy stracili 10 „oczek” mniej, byłoby rewelacyjnie. Czas działa na naszą korzyść, każdy kolejny mecz to jakaś dodatkowa lekcja - dodał opiekun bydgoskich koszykarzy. Bardzo dobre zawody rozegrali Marcin Dymała oraz Mateusz Fatz. Ten pierwszy zdobył 17 punktów (5/11 za 2, 2/3 za 3, 1/2 za 1), dołożył do tego aż 8 zbiórek i 7 asyst. Z kolei Fatz na swoje konto zapisał 13 punktów przy dobrej skuteczności (6/7 za 2, 1/3 za 3, 85,7 proc. z gry) i zebrał 8 piłek.

Astoria Bydgoszcz - Rosa II Radom 72:71 (23:17, 16:11, 20:16, 13:27). Astoria: Dymała 17 (2x3), Laydych 14 (2), Fatz 13, Szyttenholm 11 (5/5 z gry), Prostak 6 oraz Kutta 8 (2/2 za 3), Krzywdziński 3, Barszczyk 0, Grzesiński 0 i Łucka 0.

Pozostałe wyniki 3. kolejki I ligi koszykarzy i tabelka: Legia - Zagłębie Sosnowiec 88:57, Sokół Łańcut - Znicz Pruszków 84:62, Pogoń Prudnik - SKK Siedlce 72:56, GTK Gliwice - Miasto Szkła Krosno 55:77, Stal Ostrów Wielkopolski - GKS Tychy 70:51, AZS Politechnika Poznańska - Spójnia 43:76.
1. Stal Ostrów 3 6 243-170
2. Spójnia 3 6 209-152
3. Krosno 3 6 213-180
4. Sokół Łańcut 3 5 234-188
5. Pogoń Prudnik 3 5 191-178
6. Znicz Pruszków 3 5 201-210
7. Legia Warszawa 3 4 209-191
8. Rosa II Radom 3 4 207-218