Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Paraolimpijskie na pięć gwiazdek

Redakcja
Centrum Paraolimpijskie połączone byłoby łącznikiem z PARIS-em
Centrum Paraolimpijskie połączone byłoby łącznikiem z PARIS-em Dariusz Bloch
- Do końca 2016 roku w Bydgoszczy ma powstać pierwsze w Polsce Centrum Paraolimpijskie ze standardami hotelu pięciogwiazdkowego zgodnie z normami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego - to projekt Zbigniewa Pawłowicza.

- Każdego roku przybywa osób niepełnosprawnych - mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Pawłowicz. - Wielu z nich do końca życia będzie zmuszonych do korzystania z wózków inwalidzkich. Zastanawiałem się co jako społeczeństwo jesteśmy w stanie im zaoferować, żeby uwierzyli we własne siły. Pomoc psychologa, a później zamknięcie w czterech ścianach? W naszym kraju brakuje oferty hoteli dla większych grup osób niepełnosprawnych, są pojedyncze pokoje, a oferta rehabilitacji przy starzejącym się społeczeństwie cały czas jest niewystarczająca.
[break]
Dlatego wymyśliłem na wzór Warszawy, która ma Centrum Olimpijskie, w Bydgoszczy Centrum Paraolimpijskie.
Nowy obiekt znakomicie uzupełniałby ofertę otwartego 21 maja 2013 roku w Fordonie Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu. Do dyspozycji mieszkańców i sportowców jest m.in. 25-metrowy basen, sala sportowa, siłownia, sala fitbike, fitness, grota solna, sauny.
- Kiedy budowaliśmy PARIS marzyłem o osiągnięciu w przyszłości wykorzystania obiektów na poziomie 100.000 osób w ciągu roku - dodaje. - Już po pierwszych 9 miesiącach użytkowania osiągnęliśmy ponad 96.000 osób korzystających z usług sportowych. Z naszej oferty korzystają przede wszystkim mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.
Zbigniew Pawłowicz swoimi marzeniami o Centrum Paraolimpijskim zaraził już innych. Oferta w naszym kraju dla zorganizowanych grup niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób poruszających się na wózkach, w tym sportowców jest niezwykle uboga. W naszym mieście są hotele, które mają 2, 3 lub 4 pokoje dla niepełnosprawnych, ale gdyby pojawiła się wycieczka, czy grupa w Bydgoszczy mielibyśmy ogromny problem z ich zakwaterowaniem.
Wczoraj dyrektor zaproponował budowę Centrum Paraolimpijskiego przedstawiając już jej wstępny projekt. Nowy hotel pomieściłby w pierwszym etapie 200 osób, a w drugim kolejne 200. Na każdym końcu budynku zlokalizowanych byłoby po 10 wind. Oprócz hotelu w skład Centrum Paraolimpijskiego wchodziłyby restauracja, odnowa biologiczna, sala konferencyjna i parking. Połączone byłoby one z Parkiem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu podziemnym tunelem i pochylnią.
Obiekt będzie spełniał kryteria 5 gwiazdkowego hotelu.
- Kogo będzie na to stać - drążyli temat dziennikarze? Przecież osoby niepełnosprawne z reguły nie są majętne? - Budujemy obiekt na XXI wiek, w którym cena hotelu dla gościa zagranicznego może wynosić 150 - 200 euro - mówił dyrektor. - Nie znaczy to, że Polacy, czy sportowcy będą płacili takie stawki. To będzie hotel o takim standardzie, ale nie w pełnym luksusie. Najważniejsze dla mnie jest, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła sobie w nim poradzić samodzielnie w hotelu, restauracji i na obiektach. Dla porównania doba w łóżku szpitalnym w Centrum Onkologii to koszt 480 złotych. Dziś mamy ogromny problem z zakwaterowaniem klientów korzystających z naszego szpitala.

Od pomysłu do otwarcia

Dyrektor przekonał już do swojego pomysłu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który wczoraj przekazał pismo do wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie przekazania działki graniczącej z PARIS-em o wartości około 3 milionów złotych za 1 procent wartości (grunt należy do Skarbu Państwa). Wojewoda ma miesiąc na podjęcie decyzji. Po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy przez wojewodę do końca roku Zbigniew Pawłowicz przewiduje załatwić sprawy formalne z przejęciem gruntu, a następnie ogłosić jeszcze w listopadzie przetarg na projekt i uzyskać pozwolenia na budowę. - Jeśli wszystko zrealizujemy sprawnie roboty mogłyby się rozpocząć w maju przyszłego roku, a zakończyć do grudnia 2016 roku - mówił dyrektor.

Kto za to zapłaci?
- Województwo Kujawsko-Pomorskie ma do wydania z Unii Europejskiej 8 miliardów złotych. Projekt ten mieści się w strategii rozwoju województwa. Szczegółowe źródła finansowania przedstawimy wiosną 2015 roku.

Warto wiedzieć
W 2011 roku w Polsce mieszkało 38,5 mln osób, w tym 4.697.048 (12,2% całkowitej liczby ludności) stanowiły osoby niepełnosprawne.
Liczba osób w przedziale 15-40 lat poruszających się na wózkach inwalidzkich wynosiła 517.004.
Liczba osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Kujawsko-Pomorskim - 264.360 osób, w tym osób poruszających się na wózkach w przedziale wiekowym od 15 do 40 roku życia - 79.458 osób.
- Kiedy budowaliśmy PARIS marzyło mi się osiągnięcie wykorzystania w ciągu roku obiektów na poziomie 100.000 osób rocznie. Tylko w pierwszych 9 miesiącach tego roku z naszych usług sportowych skorzystało ponad 96 tysięcy osób - mówił Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera