Zawisza kieruje Ruchem w ekstraklasie! [podsumowanie 25. kolejki]

Marek Fabiszewski
O Zawiszy znowu było i jest głośno! Piłkarze Mariusza Rumaka, który zasiadł na ławce trenerskiej w ekstraklasie po raz 100., nadal są niepokonani w 2015 roku. Bydgoszczanie stracili pierwszego gola w tym roku, ale wygrali czwarty kolejny mecz.

Wygrywając 2:1 w Chorzowie z Ruchem zawiszanie zbliżyli się do rywali w tabeli i tracą do nich już tylko cztery punkty! A do Cracovii - 5.

Jedynymi stratami zawiszan z wyjazdu na Górny Śląsk są 12. żółta kartka w sezonie Kamila Drygasa (nie zagra w dwóch kolejnych meczach) i pierwszy stracony gol w tym roku.

A co wydarzyło się w 25. kolejce T-Mobile Ekstraklasy, ostatniej przed dwutygodniową przerwą na reprezentację?

41545 kibiców zasiadło na trybunach przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, by obejrzeć klasyk Lech - Legia. To rekord frekwencji w tym sezonie w polskiej ekstraklasie.

Na przebieg spotkania i końcowy wynik wpływ miała czerwona kartka dla Arkadiusza Malarza, którą bramkarz Legii zobaczył w 62 min za zagranie piłki ręką poza polem karnym. Dusan Kuciak, który wszedł między słupki (musiał zejść Michał Masłowski) nie zdążył dotknąć normalnie piłki, a już Lech prowadził 2:0 (zaczął Barry Douglas z rzutu wolnego 66, poprawił Kasper Hamalainen 70). Legię stać było tylko na kontaktowego gola Michała Kucharczyka (84).

Wydarzeniem weekendu był też hat-trick Marcina Robaka. Napastnik Pogoni drugiego i trzeciego gola zdobył z rzutów karnych, a w obu wypadkach bramkarz wyczuł intencje strzelca.

Po raz pierwszy Piasta poprowadził czeski szkoleniowiec Radoslav Latal, który zastąpił Hiszpana Angela Pereza Garcię (był na trybunach między kibicami. W 60 minucie rzutu karnego (zagranie ręką obrońcy Piasta) nie wykorzystał Olivier Kapo. Jednak drugi karny (obydwa ewidentne) podyktowany przez bydgoskiego sędziego Adama Lyczmańskiego w 72 minucie na gola zamienił Jacek Kiełb. Korona Ryszarda Tarasiewicza grała do końca i w 80 minucie Lenadro technicznym strzałem pokonał Jakuba Szmatułę.

Nadal w tym roku nie może wygrać Śląsk, mimo że do 90 minuty prowadził w Łęcznej 1:0 po trafieniu Flavio Paixao. Wtedy fatalny błąd popełnił młody bramkarz Jakub Wrąbel (w czerwcu skończy 19 lat), który przepuścił słaby strzał Tomasza Nowaka. Klęcząc chciał złapać piłkę, ale ona wturlała mu się między nogami za linię bramkową.

Minimalistami są piłkarze Lechii. Co prawda zdobyli w tym roku tyle samo punktów co zawiszanie, czyli 14, ale cztery mecze wygrali po 1:0.

A poza tym 189. derby Krakowa dla Wisły (to dobry wynik dla Zawiszy).

Wyniki 25. kolejki T-ME

Pogoń - Bełchatów 3:0 (0:0). Bramki: Robak (58, 67-karny i 73-karny). ŻK: Matras, Kamess - Piech, Sawala, Wacławczyk, Basta. S: Jarosław Przybył (Kluczbork). W: 3384.

Łęczna - Śląsk 1:1 (0:0). Bramki: T. Nowak (90) - F. Paixao (82). ŻK: Bożić, Bielak, Hasani - F. Paixao, Grajciar. S: Krzysztof Jakubik (Siedlce). W: 6302.

Ruch - Zawisza 1:2 (1:2). Bramki: Konczkowski (37) - Micael (24-głową), Barisić (31). ŻK: M. Malinowski - Drygas, Majewskij. S: Paweł Gil (Lublin). W: 6248.

Wisła - Cracovia 2:1 (1:0). Bramki: Stilić (16), Paweł Brożek (53) - Budziński (54). ŻK: Guerrier, Uryga, Jović, Garguła, Dudka, Burliga - Nykiel, Polczak. CzK: Kapustka (79, Cracovia, za faul taktyczny). S: Szymon Marciniak (Płock). W: 23307.

Lechia - Zabrze 1:0 (1:0).
Bramka: Colak (10). ŻK: Janicki, Borysiuk - Kosznik, Augustyn, Grendel, Danch. S: Daniel Stefański (Bydgoszcz). W: 12493.

Piast - Korona 1:2 (1:0). Bramki: Wilczek (36) - Kiełb (72-karny), Leandro (80). ŻK: Osyra - Golański. S: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). W: 4288.

Podbeskidzie - Jagiellonia 1:0 (0:0). Bramka: Demjan (90+3). ŻK: Iwański - Pazdan, Popchadze, Grzyb, Drągowski. CzK: Pazdan (88, Jagiellonia, za 2 ŻK). S: Paweł Raczkowski (Warszawa). W: 4034.

Lech - Legia 2:1 (0:0). Bramki: Douglas (66-wolny), Hamalainen (70) - Kucharczyk (84). ŻK: Arajuuri, Lovrencsics, S. Pawłowski - Vrdoljak, Kucharczyk, Żyro. CzK: Malarz (62, bramkarz Legii, za zagranie ręką poza polem karnym). S: Tomasz Musiał (Kraków). W: 41545.