Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium, 27 grudnia: 87 lat temu zmarł Leon Wyczółkowski

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bydgoskie kalendarium - 27 grudnia. Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się tego dnia.

27 grudnia 1918 roku grupa młodych bydgoszczan – Polaków na wieść o wybuchu powstania wielkopolskiego w Poznaniu obrzuciła kamieniami koszary niemieckie przy ul. Gdańskiej. Interweniowali wartownicy, jeden z Polaków został aresztowany.

27 grudnia 1936 roku w Warszawie zmarł Leon Wyczółkowski, mieszkający w podbydgoskim Gościeradzu. Uroczystości pogrzebowe wielkiego malarza odbyły się w Bydgoszczy, jego ciało złożono zgodnie z życzeniem artysty w grobie we wsi Wtelno.

27 grudnia 1955 roku w szkole prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci przy ul. Staszica 4 otwarto „Pałac Dziecięcy”. W 12 salach każdego dnia do 5 stycznia następnego roku bawić się mogło na różnorodnych imprezach po 900 dzieci.

27 grudnia 1961 roku nastąpiło uroczyste otwarcie po długim remoncie mostu Staromiejskiego; pierwsze samochody przejechały po nim po przecięciu wstęgi o godz. 14.15. Na most nie mogły jednak na razie wrócić tramwaje: zabrakło... odpowiednich szyn.

27 grudnia 1966 roku na skwerze przy głównym budynku Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ul. Gdańskiej odsłonięto popiersie malarza w związku z 30. rocznicą jego śmierci. Obecnie rzeźba autorstwa Konstantego Laszczki znajduje się w zbiorach muzeum.

27 grudnia 1989 roku zakończyła się elektryfikacja linii kolejowej na odcinku z Bydgoszczy Głównej do Piły długości 87 kilometrów.

27 grudnia 1992 roku w Bydgoszczy Telekomunikacja Polska rozpoczęła montaż nowych automatów telefonicznych. Aparaty niebieskiego koloru były przystosowane do kart magnetycznych zamiast stosowanych wcześniej żetonów czy monet.

27 grudnia 2003 roku w aptece „Pod Łabędziem” przy ul. Gdańskiej 5 powstało Muzeum Farmacji. Zorganizował je właściciel apteki Bartłomiej Wodyński, który udostępnił swoje gromadzone od lat eksponaty związane z historią aptekarstwa i sprzętem aptecznym.

27 grudnia 2007 roku po pięciu latach starań władzom miejskim udało się doprowadzić do przeniesienia budek z kwiatami z płyty Starego Rynku na ul. Krętą.

27 grudnia 2012 roku w Zachemie po upadku zakładu i odmowie finansowania przez Ministerstwo Skarbu rozpoczęły się grupowe zwolnienia. Szefostwo zakładu w obawie przed reakcją ludzi zwalnianych ustawiło barierki wokół biur, wynajęło ochroniarzy i firmę zewnętrzną, która miała dokonać akcji zwalniania ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera